10 دانشگاه بدون شهریه جهان

10 دانشگاه بدون شهریه جهان

دانشگاه‌های سراسر جهان به دلایل مختلف قادر به ارائه برنامه تحصیلی هستند که نیازی به شهریه‌ ندارند. برخی از آنها دارای بودجه دولتی یا خصوصی هستند. مانند دانشگاه‌های اجتماعی یا یارانه‌ای (socialized or subsidized). برخی دیگر به دلایل اخلاقی یا مذهبی شهریه را کنار گذاشته‌اند. ضمن اینکه برخی دیگر از دانشجویان می‌خواهند برای کسب درآمد و صرفه جویی در هزینه‌های استخدام کارگران خارجی، در محوطه دانشگاه کار کنند. با مشاوران فراکنش همراه باشید تا 10 نمونه از دانشگاه های بدون شهریه جهان را بشناسیم.

فهرست مطالب

دانشگاه فنی مونیخ آلمان

پذیرش دانشگاه فنی مونیخ برای دانشجویان بین المللی شامل دیپلم دبیرستان با معدل 2.0 (75%) برای دوره‌های کارشناسی است. ضمن اینکه باید الزامات تسلط آلمانی برای UG شامل DSH. DSD II را هم سطح B2  در هر 4 بخش (telc Deutsch C1 Hochschule و TESTDAF) مد نظر داشته باشید. مدرک لیسانس 3 ساله با حداقل معدل 3.6 در مقیاس 4 امتیازی (91٪) یا بالاتر هم برای ورود به مقطع ارشد مورد نیاز است.

دانشجویان بین المللی می‌توانند از بین 178 برنامه دانشگاه فنی مونیخ در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، یکی را انتخاب کنند. بیش از 70 برنامه به زبان انگلیسی برای ارائه به دانشجویان بین المللی ارائه می‌شود. اکثر دوره‌ها بسته به نمره شما نیاز به آزمون ورودی و مصاحبه دارند. شما در مصاحبه‌ها سوالات اساسی مرتبط با موضوع خودتان را پاسخ می‌دهید.

برای درخواست در دانشگاه فناوری مونیخ، باید مدرک VPD را از uni-assist دریافت کنید. شما باید این مدرک را مستقیما به دانشکده‌ای ارسال نمایید که رشته تحصیلی شما را ارائه می‌کند.

مقاله پیشنهادی: نحوه پرداخت شهریه دانشگاه های کانادا 

هزینه تحصیل در دانشگاه فنی مونیخ

برنامه‌های دانشگاه فنی مونیخ به صورت پاره وقت و همچنین تمام وقت (در طول تابستان و زمستان) در دسترس هستند. برای پذیرش در دانشگاه فنی مونیخ نیازی به هزینه ثبت درخواست نیست. اما با شروع ترم زمستانی 2024/25، هزینه هر ترم 75 یورو برای همه برنامه‌ها مورد نیاز است.

بورسیه دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ با این باور که «واجد شرایط بودن نباید به کسانی که سوابق تحصیلی استثنایی دارند محدود شود»، انواع بورسیه‌های استاندارد را برای حمایت از دانشجویان در زمینه‌های مختلف دانشگاهی طراحی کرده است. همچنین کمک هزینه سفر، کمک هزینه تحصیلی در خارج از کشور و کمک هزینه اضافی را هم مد نظر دارد. به همین خاطر معمولا در لیست دانشگاه های بدون شهریه قرار می‌گیرد. زیرا شرایطی را فراهم می‌کند که دانشجو بتواند بدون هزینه گزاف، تحصیل خود را ادامه دهد.

هزینه زندگی در آلمان (2024)

هزینه زندگی در کشور آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا به صرفه است. به عنوان یک فرد مجرد، برای تأمین هزینه‌های زندگی خود در آلمان (سال 2024)، به حداقل 934 یورو در ماه (حدود 1.018 دلار آمریکا) یا 11208 یورو در سال (حدود 12217 دلار آمریکا) نیاز خواهید داشت.

دانشگاه هایدلبرگ آلمان

دانشگاه هایدلبرگ در سال 2024 رده اول آلمان و رتبه 57 در جهان را به دست آورده است. این دانشگاه بر اساس 3 عامل است شامل خروجی تحقیقات (شاخص Edurank دارای 219.165 نشریه دانشگاهی و 6.761.909 استناد به دانشگاه)، شهرت غیر دانشگاهی و تأثیر 1000 فارغ التحصیل مورد ارزیابی قرار گرفته است. جالب است بدانید سه رشته تحصیلی محبوب این دانشگاه زنان و زایمان (OB-GYN) با رتبه 4 از 1.584، رشته پرتودرمانی با رده 7 از 2.235 و داروسازی با رتبه 54 از 7.738 هستند.

مقاله پیشنهادی: شهریه دانشگاه های کانادا

تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ

هزینه تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ

لیسانس در مطالعات آمریکایی (3 سال)67.818.270 IRR / سالتاریخ شروع اکتبر 2024
لیسانس در تاریخ باستان (3 سال)67.818.270 IRR / سالتاریخ شروع اکتبر 2024
لیسانس در مردم شناسی (3 سال)67.818.270 IRR / سالتاریخ شروع اکتبر 2024
لیسانس در بیوشیمی (3 سال)67.818.270 IRR / سالتاریخ شروع اکتبر 2024
کارشناسی ارشد در تاریخ باستان (2 سال)1500 یورو در سالتاریخ شروع اکتبر 2024
کارشناسی ارشد در مردم شناسی (2 سال)1500 یورو در سالتاریخ شروع اکتبر 2024
کارشناسی ارشد تاریخ هنر و موزه شناسی (هایدلبرگ و پاریس) (2 سال)1500 یورو در سالتاریخ شروع اکتبر 2024

نکته مهم: برای پرداخت شهریه دانشگاه های خارجی مانند دانشگاه هایدلبرگ می‌توانید از مشاوران فراکنش کمک بخواهید.

بورسیه دانشگاه هایدلبرگ

این دانشگاه بورس تحصیلی آلمان (The Germany Scholarship) را مد نظر دارد که برنامه‌ای ارائه شده توسط دولت فدرال است. این برنامه از دانشجویانی که رتبه بالایی کسب کرده و متعهدانه به تحصیل مشغول هستند، پشتیبانی می‌کند. مبلغ بورس تحصیلی 300 یورو در ماه است که نیمی از آن با بودجه جمع آوری شده توسط دانشگاه تهیه می‌شود. نیمی دیگر از کل مبلغ 3600 یورو در سال توسط دولت فدرال ارائه خواهد شد. وجود این فرصت عالی باعث می‌شود که هایدلبرگ هم در لیست دانشگاه های بدون شهریه قرار بگیرد.

هزینه زندگی در هایدلبرگ (2024)

هزینه زندگی یک خانواده چهار نفره به صورت ماهانه 3،747.5 دلار (3،495.4 €) بدون اجاره تخمین زده شده است. اما هزینه‌های ماهانه یک شخص مجرد 1.093.6 دلار (1،020.0 €) بدون اجاره است. هایدلبرگ 124.6 ٪ گران‌تر از تهران است (بدون اجاره). به یاد داشته باشید که اجاره در هایدلبرگ به طور متوسط ​​5/13 درصد بیشتر از تهران است.

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

LMU مونیخ دارای مشخصات دانشگاهی کلاسیک با رشته‌های علوم انسانی و علوم فرهنگی، قانون، اقتصاد و علوم اجتماعی گرفته تا پزشکی و علوم طبیعی است. این دانشگاه به 18 دانشکده تقسیم شده و از یکی از بهترین سیستم‌های کتابخانه آلمان برخوردار است. تفکر خلاق، حل مسئله و تحقیقات برای برنامه‌های دانشگاهی LMU فاکتورهایی اساسی هستند. مرکز آموزش پزشکی آن (با 2300 تختخواب)، در کنار Charité در برلین، معتبرترین و بزرگ‎ترین موسسه نوع خود در کشور آلمان به شمار می‌روند.

هزینه تحصیل در دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان

برای ترم زمستان 2023/2024، هزینه 373.50 یورو مد نظر قرار گرفته است. البته معافیت برگشت پذیر از کلیه شهریه‌های پرداخت شده در LMU مونیخ هم مورد توجه این دانشگاه است. دانشجویانی که در LMU مونیخ ثبت نام کردند و تحصیلات خود را در طول استاندارد مقطع به علاوه یک ترم اضافی به پایان رساندند، می‌توانند از این برنامه استفاده کنند. همچنین آنها باید جزو 10 درصد برتر فارغ التحصیلان در رشته تحصیلی خود باشند.

بورسیه دانشگاه ماکسیمیلیان

لودویگ ماکسیمیلیان هم در لیست دانشگاه های بدون شهریه قرار می‌گیرد، زیرا بورسیه‌های مختلفی را برای دانشجویان بین المللی در نظر دارد. البته بیشتر بورسیه‌های معرفی شده برای این دانشگاه ارائه دهنده مستقل دارند و در شرایط ضرب الاجل ارائه می‌شوند. این برنامه‌ها هزینه تحصیل از 650 یورو تا 1300 یورو را پوشش می‌دهند.

هزینه زندگی در مونیخ (2024)

هزینه یک خانواده چهار نفره به صورت ماهانه 3.890.9 دلار (3.629.1 €) بدون اجاره تخمین زده شده است. در حالی که هزینه‌های ماهانه یک شخص مجرد 1.142.3 دلار (1.065.4 €) بدون اجاره است. شهر مونیخ 131.3 ٪ گران‌تر از تهران است (بدون اجاره). اجاره در مونیخ به طور متوسط ​​213.6 ٪ بیشتر از تهران محاسبه می‌شود.

دانشگاه هلسینکی فنلاند

دانشگاه هلسینکی یک جامعه علمی بین المللی با بیش از 40.000 دانشجو و کارمند است. این مرکز آموزشی با چهار پردیس در هلسینکی و چند منطقه دیگر فنلاند فعالیت می‌کند. 11 دانشکده این دانشگاه در بسیاری از بخش‌ها رتبه عالی کسب کرده‌اند. علاوه بر این، هلسینکی چندین واحد دانشگاهی، موسسه مستقل تحقیقاتی و شبکه‌های تحقیقاتی چند رشته‌ای را در خود جای داده است. دانشگاه هلسینکی در سراسر شهرها و کشور فنلاند از نفوذ زیادی برخوردار است.

 تحصیل در دانشگاه هلسینکی

هزینه تحصیل در دانشگاه هلسینکی

هزینه برنامه‌های کارشناسی ارشد دانشگاه هلسینکی به زبان انگلیسی (بسته به برنامه)، از 13.000 تا 15.000 و 18.000 یورو در هر سال تحصیلی است. هزینه برنامه لیسانس در رشته علوم هم 13.000 یورو در هر سال تحصیلی است. در برنامه‌های مشترک، هزینه‌ها ممکن است با این موارد متفاوت باشد.

بورسیه دانشگاه هلسینکی

هلسینکی در لیست دانشگاه های بدون شهریه قرار دارد، زیرا با ارائه بورسیه شرایط تحصیل رایگان را فراهم می‌کند. بورس‌های تحصیلی برای دانشجویان سوئیسی و خارج از اتحادیه اروپا/EEA  که قصد دارند یک برنامه کارشناسی ارشد را تکمیل کنند، در نظر گرفته می‌شود. بورس‌های تحصیلی مانند 50% Tuition و یا 100% Tuition  با ارزیابی کلی دانشگاهی اهدا می‌شوند. این ارزیابی با توجه به نیازهای ورودی کارشناسی ارشد، تعالی تحصیلی، موفقیت در مطالعات قبلی و انگیزه برای تحصیل در یک برنامه کارشناسی ارشد در دانشگاه هلسینکی انجام خواهد شد.

هزینه زندگی در فنلاند (2024)

هزینه زندگی در فنلاند برای یک فرد مجرد می‌تواند از 80K INR تا 2L INR در هر ماه متفاوت باشد. این مسئله به انتخاب شیوه زندگی شما، از جمله محل اقامت (هزینه اصلی)، غذا، حمل و نقل و سرگرمی بستگی دارد.

دانشگاه فرای برلین (Freie Universitaet)

Freie Universität برلین یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی پیشرو در اروپا است که دامنه فعالیت آن جهانی است. افراد از بیش از 150 کشور جهان در Freie Universität به کار و تحصیل مشغول هستند. فارغ التحصیلان این مجموعه به طور فعال به شکل گیری جهان امروز تاثیر داشته‌اند و فرصت‌های تحصیل و کار در خارج از کشور فنلاند برای آنها فراهم است. در فری Universität برلین، تمرکز بین المللی روی تحقیق، تدریس و زندگی به خوبی منعکس می‌شود. این مسئله بخشی جدایی ناپذیر از تاریخ این دانشگاه از سال 1948 بوده است.

هزینه تحصیل در دانشگاه فرای برلین

فرای برلین در لیست دانشگاه های بدون شهریه قرار دارد، اما جالب است بدانید به جز برخی از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی، برای اکثر برنامه‌های تحصیلی شهریه مشخصی را دریافت می‌کند. دانشجویان مسئولیت پرداخت هزینه‌های خاص بوده و هزینه‌های هر ترم را بر عهده دارند. این هزینه‌ها و مشارکت‌ها در معرض تغییر است. دانشجویان دارای مجوز اقامت تحصیلی مجاز به کار کردن برای حداکثر 120 روز (یا 240 نیم روز) در سال خواهند بود. البته کسانی که کمک‌های مالی دریافت می‌کنند، مجاز به کار نیستند. با این تفاسیر، می‌توانید پرداخت اپلیکیشن فی را برای ارائه شهریه این دانشگاه مد نظر داشته باشید.

بورسیه دانشگاه فرای برلین

مطابق با اطلاعات ارائه شده در سایت دانشگاه، Freie Universität برلین هیچ کمک هزینه یا بورس تحصیلی اعطا نمی‌کند. البته اطلاعات مربوط به پشتیبانی از محققان خردسال در صفحات وب Freie Universität ارائه شده است. همچنین  آنهایی که جزو دانشجویانی اتباع آلمانی نیستند، طبق قوانین فدرال (Bundesausbildungsförderungsgesetz/ Bafög) کمک‌های مالی را از ارائه دهندگان مستقل دریافت می‌کنند.

هزینه زندگی در برلین (2024)

هزینه‌های زندگی شما عمدتا به نیازها و عادات شخصی خودتان بستگی دارد. اما به طور کلی باید هزینه حداقل 934 یورو (هزینه اجاره، مواد غذایی، اوقات فراغت و غیره) را مد نظر داشته باشید. به منظور به دست آوردن ویزای ورودی یا مجوز اقامت برای اهداف مطالعه هم باید ثابت کنید که این مبلغ ماهانه در حساب شما وجود دارد تا  تمکن مالی‌تان تایید شود.

دانشگاه هومبولت برلین (HU)

دانشگاه هومبولت برلین یکی از معتبرترین دانشگاه‌ها هم در آلمان و هم در اروپا است. این شهرت در سطح جهانی در زمینه‌های هنرها و علوم انسانی به دست آمده است. در میان فارغ التحصیلان مشهور HU برلین، نام بنیانگذاران مارکسیسم کارل مارکس و فردریش انگلس را مشاهده می‌کنیم. همچنین رمان نویس آلفرد دبلین و فردریش شلیرماچر هم در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. آهنگساز معروف فلیکس مندلسون نیز در آنجا دانشجو بوده و آلبرت انیشتین هم به عنوان استاد دانشگاه در هومبولت فعالیت داشته است.

تحصیل رایگان در دانشگاه هومبولت برلین

هزینه تحصیل در دانشگاه هومبولت برلین

برنامه تحصیلی هومبولت مبتنی بر هزینه است. شهریه برنامه دو ساله دانشگاهی 10.000 € بوده و باید در سال اول تحصیلات در 2 ترانشه METU پرداخت شود. در ترم 3 و 4 هم فرد باید سهم هر ترم در حدود 315.000 € را در Humboldt-Universität Zu Berlin بپردازد. هزینه‌های جمع آوری شده کاملا برای تأمین هزینه‌های تحصیلی دانشگاه استفاده می‌شود.

بورسیه دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه هومبولت برلین در لیست دانشگاه های بدون شهریه قرار دارد، زیرا تعداد مشخصی از بورسیه‌های DAAD را برای دانشجویان غیر آلمانی و تعداد محدودی کاهش شهریه را برای دانشجویان واجد شرایط از همه ملیت‌ها فراهم می‌کند. برای دانشجویان غیر آلمانی New Get MA Cohort 2024-2026 در مجموع پنج بورس تحصیلی DAAD در دسترس است.

دانشگاه اسلو نروژ

UIO بیش از 800 دوره به زبان انگلیسی در تمام سطوح را در نظر دارد و حدود 40 برنامه کارشناسی ارشد که کاملا به زبان انگلیسی هستند را ارائه می‌دهد. ضمن اینکه چندین برنامه دکترا هم در این دانشگاه تدریس می‌شود. دانشگاه Oslo  بر آموزش مبتنی بر تحقیق تمرکز دارد و افراد بسیار واجد شرایط از سراسر کشور را به خود جلب می‌کند. این دانشگاه در حال حاضر 8 مرکز ملی تعالی و تمرکز استراتژیک بر تحقیقات بین رشته‌ای در زمینه انرژی و علوم زندگی دارد. UIO به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی گسترده و غیرانتفاعی، به طرح‌های خوب با بودجه عمومی دسترسی دارد. امکانات آزمایشگاهی و اداری، کتابخانه‌ها و پشتیبانی فنی این مجموعه در سطح بالایی قرار دارند.

هزینه تحصیل در دانشگاه اسلو نروژ

برای بررسی هزینه محبوب‌ترین دوره‌های آموزشی این دانشگاه به جدول زیر نگاهی داشته باشید.

برنامهسطحقیمت سالانه 2023/2024 (NOK)قیمت سالانه 2024/2025 (NOK)
مطالعات آسیا و خاورمیانهدو سال کارشناسی ارشد180.000191.000
ارزیابی ، اندازه گیری و ارزیابیدو سال کارشناسی ارشد180.000191.000
نجومدو سال کارشناسی ارشد260.000276.000
علوم زیستیدو سال کارشناسی ارشد260.000276.000
شیمیدو سال کارشناسی ارشد260.000276.000
مطالعات کلاسیکدو سال کارشناسی ارشد180.000191.000
علوم محاسباتیدو سال کارشناسی ارشد260.000276.000

بورسیه دانشگاه اسلو نروژ

این دانشگاه به دلیل ارائه بورسیه‌های مناسب، در لیست دانشگاه های بدون شهریه قرار می‌گیرد. در اصل بورس‌های تحصیلی برای دانشجویان در برنامه‌های مبادله دانشجو مد نظر است. کمک‌های مالی و بورس‌های تحصیلی که از طریق برنامه‌های تحرک کوتاه مدت مانند Erasmus+ و Nordplus/Nordlys در دسترس هستند، معمولا توسط موسسه خانه دانشجویی به دانشجویان پذیرفته شده در این برنامه اهدا و پرداخت می‌شود. اما هیچ بورس تحصیلی برای دانشجویان در برنامه‌های کامل لیسانس و کارشناسی ارشد در دسترس نیست.

هزینه زندگی در نروژ (2024)

هزینه زندگی در نروژ به طور متوسط ​​5/187 درصد بیشتر از ایران است. همچنین اجاره در نروژ به طور متوسط ​​205.1 ٪ بیشتر از ایران در نظر گرفته شده است. هزینه‌های ماهانه یک شخص مجرد بدون احتساب اجاره حدود 1.203.5 دلار (12،852.8kr) خواهد بود.

دانشگاه آلتو (Aalto) فنلاند

دانشگاه Aalto جایی است که رشته‌های مختلفی از علوم و هنر گرفته تا فناوری و تجارت ارائه می‌شوند. برنامه دانشگاه آلتو فنلاند فرصتی عالی برای دانشجویان بین المللی است تا برای دریافت مدارک درجه 1 فنلاند تلاش کنند. این دانشگاه آموزش بین المللی را در تمام سطوح لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد.

در دانشگاه Aalto می‌توان به مطالعه فناوری، هنر و تجارت به صورت همزمان پرداخت. دانشجویان این آزادی را دارند که دوره‌ها را در هر سه زمینه انتخاب کنند یا تنها در یک زمینه تحصیلی تخصص داشته باشند.

هزینه تحصیل در دانشگاه آلتو

بیشتر شهروندان غیر اتحادیه اروپا/EEA باید برای تحصیلات لیسانس و کارشناسی ارشد شهریه بپردازند. اگر شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU) یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) یا سوئیس هستید، نیازی به پرداخت شهریه ندارید. همچنین برنامه‌های لیسانس و کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا/EEA شهریه دارند.

 تحصیل در دانشگاه Aalto

بورسیه دانشگاه آلتو

دانشگاه آلتو هم در لیست دانشگاه های بدون شهریه قرار دارید زیرا برنامه بورس تحصیلی خاص خود را ارائه می‌دهد. دانشگاه Aalto به دنبال شناخت دانشجویان با استعداد غیر اتحادیه اروپا/EEA است و بورس‌های تحصیلی را مبتنی بر شایستگی و به صورت رقابتی اعطا می‌کند. بورس‌های تحصیلی دانشگاه Aalto یا 50 ٪ (دسته B) یا 100 ٪ (دسته A) شهریه را پوشش می‌دهد. در حال حاضر، دانشگاه Aalto هیچ بورسیه تحصیلی در سطح دانشگاه را برای تأمین هزینه‌های زندگی در فنلاند ارائه نمی‌دهد. انتظار می‌رود دانشجویان تمام هزینه‌های زندگی (800 یورو در هر ماه) و سایر هزینه‌های مربوط به مطالعه را از منابع مالی خودشان بپردازند.

دانشگاه فنی آخن المان (RWTH)

دانشگاه RWTH Aachen یکی از دانشگاه های بدون شهریه و از جمله دانشگاه‌های فنی بسیار شناخته شده در اروپا است. دانشجویان بین المللی دانشگاه RWTH Aachen از 141 کشور جهان آمده‌اند. با 260 مؤسسه در 9 دانشکده، RWTH Aachen یکی از مؤسسات پیشرو در زمینه تحقیقات علوم و مهندسی اروپا است. در طول ترم زمستان 2023/24، 45.284 دانشجو در 173 دوره تحصیلی ثبت نام کرده‌اند.

آموزش در RWTH Aachen کاربردی است و در نتیجه فارغ التحصیلان آن به متخصصان جوان و رهبرانی تبدیل می‌شوند که در اقتصاد جهانی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند. دانشگاه RWTH Aachen بیشترین بودجه تحقیق شخص ثالث را در زمینه مهندسی از بین تمام دانشگاه‌های آلمان دریافت می‌کند.

هزینه تحصیل در دانشگاه فنی آخن

هزینه سهم هر ترم در مجموع 304.47 یورو است و از مبلغ جزئی زیر تشکیل می‌شود:

سهم اجتماعی = 108.00 یورو، سهم تحرک = 183.64 یورو و سهم بدنه دانشجویی = 12.83 یورو

دوره ثبت نام مجدد برای دانشجویان ترم زمستان 2024/25 در 11 ژوئن 2024 آغاز و در تاریخ 1 سپتامبر 2024 به پایان خواهد رسید.

بورسیه دانشگاه فنی آخن

نام دانشگاه آخن به دلیل ارائه بورس‌های 50 تا 100 درصد در لیست دانشگاه های بدون شهریه قرار می‌گیرد. بورس‌های تحصیلی برای دوره‌های کوتاه، بورس‌های تحصیلی برای متقاضیان ارشد و بورس‌های تحصیلی برای برنامه‌های پزشکی از جمله محبوب‌ترین این فرصت‌ها هستند.

هزینه زندگی در آخن (2024)

شهر آخن حتی بدون احتساب اجاره هم 111.7 ٪ گران‌تر از تهران است. ضمن اینکه اجاره در آخن به طور متوسط ​​58.2 ٪ بیشتر از تهران محاسبه شده است. هزینه‌های ماهانه یک شخص مجرد بدون اجاره 1.064.8 دلار (993.2 €) خواهد بود.

دانشگاه برگن نروژ

دانشگاه برگن دانشگاهی در شهر برگن نروژ است و بیشتر دانشجویان آن در دو حوزه متمرکز شده‌اند. Årstadvollen پردیس بهداشتی دانشگاه است (جایی که دندانپزشکی، پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی در نزدیکی کلینیک‌های دانشگاه هاکلند و دانشگاه هارالدسپلاس قرار دارند). رشته‌های علوم طبیعی و اجتماعی، روانشناسی، هنر و قانون هم در Nygårdshøyden تدریس می‌شوند. دانشگاه برگن به شدت در چارچوب جغرافیایی، تاریخی و فرهنگی شهر وابسته است.

هزینه تحصیل در دانشگاه برگن

دانشگاه برگن هم در لیست دانشگاه های بدون شهریه قرار دارد، زیرا شرایطی را فراهم کرده که برخی افراد بدون ارائه هزینه به تحصیل مشغول شوند. دانشجویانی که متعلق به یکی از دسته‌های زیر هستند، از پرداخت شهریه در دانشگاه برگن نروژ معاف خواهند بود:

شهروند اتحادیه اروپا/EEA/سوئیس هستیدیک مجوز اقامت دائم دارید
به دلیل محافظت (پناهندگی) مجوز اقامت داریدبه عنوان عضو خانواده یک شهروند اتحادیه اروپا/EEA/سوئیس مجوز اقامت دارید
به دلیل مهاجرت خانوادگی مجوز اقامت داریددر حال زندگی مشترک هستید و از یک شهروند نروژی فرزند دارید
با یک شهروند نروژی ازدواج کرده‌ایدحداقل دو سال تمام وقت در نروژ کار کرده‌اید
یک شهروند انگلستانی هستید و قبل از 1 ژانویه 2021 به نروژ آمده‌ایدحداقل سه سال تمام وقت در نروژ تحصیل کرده‌اید

بورسیه دانشگاه برگن

بورس‌های تحصیلی دانشگاه برگن بیشتر برای مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد مد نظر هستند. بورس‌های تحصیلی ارائه شده هم توسط دانشگاه و هم توسط ارائه دهندگان مستقل قابل دسترس هستند.

شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه برگن

هزینه زندگی در برگن نروژ (2024)

شهر برگن 179.2 ٪ گران‌تر از تهران است (بدون اجاره). هزینه اجاره در برگن به طور متوسط ​​115.7 ٪ بیشتر از تهران محاسبه شده است. هزینه‌های ماهانه یک شخص مجرد بدون در نظر گرفتن اجاره خانه 1،263.7 دلار (13،495.9kr) خواهد بود.

شرایط تحصیل در دانشگاه های بدون شهریه

با توجه به نکات گفته شده، به یاد داشته باشید که شرایط تحصیل در دانشگاه‌های بالا با همدیگر متفاوت است. برخی از این دانشگاه‌ها به صورت بورس و کمک هزینه مالی شرایط تحصیل رایگان را فراهم می‌کنند. اما برخی دیگر بر اساس شرایط اضافی مانند داشتن اقامت دائم هم تحصیل رایگان را مد نظر دارند.

برای نمونه در آلمان، شما به طور کلی می‌توانید در دانشگاه‌های دولتی به صورت رایگان تحصیل کنید. اما اگر اهل خارج از اتحادیه اروپا هستید، قبل از ورود به کشور باید مجوز اقامت بگیرید. همچنین استثنائاتی هم وجود دارد که دانشگاه‌های دولتی می‌توانند شهریه دریافت کنند (مانند دانشگاه فنی مونیخ آلمان). با توجه به همین تفاوت‌ها است که پیشنهاد می‌کنیم قبل از اقدام برای پذیرش و ارسال مدارک، حتما با مشاوران باتجربه در زمینه امور مهاجرتی و تحصیل در دانشگاه های بدون شهریه تماس بگیرید.

چرا فراکنش؟
ارائه مشاوره تخصصی در زمینه پرداخت های بین المللی
انجام سفارشات ٢۴ ساعته در 7 روز هفته
پشتیبانی ارزهای مختلف یورو، روبل، دلار، یوآن و غیره
داشتن نماد اعتماد الکترونیکی

سخن پایانی

برخی از دانشجوها به دنبال دانشگاه بدون شهریه هستند، زیرا هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دارای شهریه بالا برای آن‌ها قابل تحمل نیست. این دانشجویان ممکن است از خانواده‌هایی با درآمد پایین باشند یا از کشورهایی با ارزش ارزی پایین اقدام به تحصیل در خارج از کشور کنند. انتخاب یک دانشگاه بدون شهریه می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا بدون نگرانی از مسائل مالی به تحصیل خود بپردازند.

سوالات متداول

دانشگاه های بدون شهریه چه شرایطی را مد نظر دارند؟

به طور کلی اقامت دائم، شهروندی کشورهای اتحادیه اروپا و واجد شرایط بودن برای استفاده از بورسیه‌ها شرایط مهم تحصیل رایگان هستند.

کدام دانشگاه بورسیه 100 درصد ارائه می‌کند؟

دانشگاه فنی آخن، دانشگاه هلسینکی و دانشگاه آلتو.

دانشجویان ایرانی شرایط تحصیل در دانشگاه های بدون شهریه را دارند؟

با دریافت بورسیه تحصیلی و یا رعایت برخی شروط ذکر شده مانند ازدواج با شهروند نروژی، دانشجویان ایرانی هم ار این فرصت استفاده خواهند کرد.

جواب سوالتو پیدا نکردی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *