ادمیشن فی (دیپازیت فی) چیست؟

ادمیشن فی (دیپازیت فی) چیست؟

ممکن است شما نیز در مسیر مهاجرت تحصیلی با این سوال مواجه شده باشید که ادمیشن فی (دیپازیت فی) چیست؟ ادمیشن یا deposit fee هزینه‌ای است که پس از قبولی در رشته و دانشگاه مورد نظرتان در خارج از کشور باید پرداخت کنید تا صندلی شما در دانشگاه رزرو شود. در واقع شما با پرداخت این هزینه این اطمینان را به دانشگاه خواهید داد که حتما در کلاس‌های درس حاضر خواهید شد و تصمیم شما برای تحصیل در آن رشته و دانشگاه جدی است. این هزینه پس از حضور در دانشگاه به شما بازگردانده خواهد شد و قابل استرداد است. مبلغ دیپازیت باید از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی مانند ویزا کارت یا مستر کارت پرداخت شود. در ادامه این مقاله از فراکنش به بررسی هزینه دیپازیت و روش پرداخت آن می‌پردازیم.

تفاوت میان دیپازیت فی و اپلیکیشن فی

بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور از تفاوت هزینه دیپازیت و اپلیکیشن فی اطلاعی ندارند و این تصور را دارند که این دو مشابه هستند. اپلیکیشن فی چیست؟ اپلیکیشن فی در واقع هزینه‌ای است که زمان ارسال درخواست پذیرش برای دانشگاه مورد نظرتان باید پرداخت شود تا درخواست شما مورد بررسی قرار بگیرد. اما همانطور که اشاره شد دیپوزیت فی پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه پرداخت می‌شود تا دانشگاه مطمئن شود شما برای تحصیل جدی هستید. تفاوت دپازیت و اپلیکیشن فی شامل موارد زیر است:

  1. زمان پرداخت اپلیکیشن فی قبل از پذیرش و هنگام ارسال مدارک برای دانشگاه جهت اخذ پذیرش است در حالی که مبلغ ادمیشن پس از دریافت پذیرش پرداخت می‌شود.
  2. مبلغ دیپازیت قابل استرداد است و پس از حضور در دانشگاه به شما بازگردانده می‌شود اما اپلیکیشن فی قابل استرداد نیست.
  3. هزینه اپلیکیشن فی کمتر از مبلغ دیپازیت است. مبلغ دیپازیت شامل هزینه‌های خوابگاه، بیمه دانشجویی و شهریه یک ترم تحصیلی است.

چرا دانشگاه‌ها دیپازیت فی درخواست می‌کنند؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم اجازه دهید توضیح دهیم که دیپازیت فی چیست؟ Deposit fee مبلغی است که شما پس از دریافت پذیرش در دانشگاه مورد نظرتان باید بپردازید. این هزینه به دانشگاه اطمینان خواهد داد که شما برای تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر مصمم هستید. بنابراین با پرداخت مبلغ دیپوزیت صندلی شما در دانشگاه رزرو و پذیرش شما قطعی خواهد شد.

بسیاری از افراد برای چندین دانشگاه درخواست پذیرش ارسال می‌کنند تا به این ترتیب شانس خود را برای اخذ پذیرش تحصیلی افزایش دهند و در نهایت از بین دانشگاه‌هایی که به آنها پذیرش داده شده، بهترین گزینه ممکن را انتخاب خواهند کرد. با توجه به این توضیحات دانشگاه هزینه دیپوزیت را برای اطمینان و قطعی شدن پذیرش از شما درخواست می‌کند تا مطمئن شود شما برای تحصیل حتما مراجعه خواهید کرد و شانس فرد دیگری برای تحصیل در دانشگاه را از بین نخواهید برد. بنابراین وجود این فیلتر منطقی به نظر می‌رسد.

آیا پرداخت دیپازیت فی الزامی است؟

پرداخت هزینه دیپوزیت فی بستگی به قوانین دانشگاه دارد. برخی دانشگاه‌ها این هزینه را مانند پرداخت اپلیکیشن فی رایگان در نظر می‌گیرند و برخی دیگر درخواست پرداخت آن را دارند. چنانچه دانشگاه برای deposit fee درخواست دهد، شما ملزم به پرداخت آن هستید و باید پس از دریافت نامه پذیرش برای قطعی شدن ثبت نام خود هزینه را برای دانشگاه واریز کنید.

آیا هزینه دیپازیت فی قابل استرداد است؟

اگر چه موضوع استرداد هزینه دیپازیت کاملا بستگی به قوانین و مقررات دانشگاه‌ها دارد اما بسیاری از دانشگاه‌ها هزینه دیپازیت را پس از تکمیل ثبت نام و حضور دانشجو در کلاس‌ها به دانشجو باز می‌گردانند. بنابراین دانشجویان می‌توانند درخواست استرداد خود را ثبت کرده و مبلغ مورد نظر را دریافت کنند. با این حال پیش از ثبت درخواست حتما قوانین مربوط به ریفاند هزینه ادمیشن را مطالعه کنید و سپس درخواست خود را ثبت نمایید. به عنوان مثال در دانشگاه کنکوردیا کانادا مبلغ دیپوزیت بخشی از شهریه و هزینه تحصیل است که قابل استرداد نیست و به دانشجو بازگردانده نمی‌شود. همچنین برخی دیگر از دانشگاه‌های کانادا نیز پرداخت این مبلغ را الزامی کرده‌اند و قابل استرداد نیست.

مبلغ ادمیشن فی یا دیپازیت فی باید از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی پرداخت شود.

 هزینه دیپازیت فی دانشگاه‌های مختلف

مبلغ دیپازیت در دانشگاه‌های مختلف متفاوت و معمولا بین 100 تا 300 دلار است. اما از آنجایی که این هزینه ممکن است شامل سپرده، هزینه بیمه دانشجویی، هزینه خوابگاه و حتی شامل شهریه ترم اول نیز باشد، مبلغ آن می‌تواند تا بیش از 1000 دلار نیز افزایش پیدا کند. بنابراین دانشجویان باید برای اطمینان از مبلغ دقیق برای ادمیشن، پیش از واریز، سایت دانشگاه مورد نظر خود را چک کنند و سپس اقدام به پرداخت نمایند. همچنین مبلغ دیپازیت در ادمیشن لتر یا نامه پذیرش نیز قید خواهد شد.

چگونه دیپازیت فی را پرداخت کنیم؟

پرداخت هزینه دیپازیت تنها از طریق کارت‌های بانکی بین‌المللی مانند ویزا کارت یا مستر کارت و شبکه پرداخت ارزی جهانی ممکن است. بنابراین متقاضیان باید حتما به کردیت کارت دسترسی داشته باشند یا اینکه چنانچه دوستان و آشنایانی در خارج از کشور دارند از آنها برای پرداخت کمک بگیرند. روش دیگری نیز برای پرداخت هزینه دپازیت یا ادمیشن وجود دارد و آن استفاده از خدمات سایت‌های پرداخت ارزی معتبر در کشور از جمله فراکنش است.

شما از طریق فراکنش می‌توانید به راحتی و در اسرع وقت پرداخت deposit fee و پرداخت در سایت های خارجی را انجام دهید. تنها کافیست تا سفارش خود را در سایت فراکنش ثبت کنید تا کارشناسان فراکنش در سریع‌ترین زمان ممکن درخواست شما را بررسی کرده و انجام دهند.

چرا فراکنش؟
ارائه مشاوره تخصصی در زمینه پرداخت های بین المللی
انجام سفارشات ٢۴ ساعته در 7 روز هفته
پشتیبانی ارزهای مختلف یورو، روبل، دلار، یوآن و غیره
داشتن نماد اعتماد الکترونیکی

سخن پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که ادمیشن فی (دیپازیت فی) چیست؟ ادمیشن یا دپازیت فی مبلغی است که برخی از دانشگاه‌ها برای قطعی کردن پذیرش دانشجو و رزرو صندلی در دانشگاه درخواست می‌کنند. این هزینه در اکثر موارد قابل استرداد است و پس از حضور دانشجو در دانشگاه به وی باز گردانده می‌شود. پرداخت این هزینه تنها از طریق کردیت کارت ممکن است که با توجه به محدودیت‌های کشور برای بسیاری افراد ممکن نیست. بنابراین متقاضیانی که به کارت‌های اعتباری بین‌المللی دسترسی ندارند می‌توانند از خدمات سایت فراکنش برای پرداخت هزینه دپوزیت استفاده کنند.

سوالات متداول

ادمیشن فی چیست؟

مبلغ ادمیشن در واقع همان مبلغ قابل پرداخت برای دیپازیت است که بعد از ارسال ادمیشن لتر یا نامه پذیرش از متقاضی درخواست می‌شود تا پذیرش متقاضی قطعی شود.

هزینه deposit fee چقدر است؟

مبلغ دیپازیت در هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشد اما معمولا بین 100 تا 300 دلار است.

آیا مبلغ دپازیت و ادمیشن قابل استرداد است؟

بسیاری از دانشگاه‌ها پس از حضور دانشجو در کلاس این هزینه را باز می‌گردانند اما با این وجود این موضوع بستگی به سیاست‌های دانشگاه دارد.

آیا admission fee همان application fee است؟

خیر اپلیکیشن فی هزینه‌ای است که همراه درخواست پذیرش برای دانشگاه پرداخت و ارسال می‌شود اما admission fee بعد از دریافت نامه پذیرش پرداخت می‌شود.

برای پرداخت دیپوزیت فی تا چه زمانی فرصت داریم؟

این تاریخ در هر دانشگاه متفاوت است. مهلت پرداخت و مبلغ deposit fee در سایت دانشگاه مورد نظر شما و در نامه پذیرش رسمی اعلام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *